Čl. 1
Názov združenia: Občianske združenie HANUŠÁČIK
Čl. 2
Sídlo združenia: Základná škola
Štúrova 341
094 31 Hanušovce nad Topľou
Čl. 3
Ciele občianskeho združenia
Hlavný cieľ:
Občianske združenie (OZ) je dobrovoľným, demokratickým združením osôb, bez ohľadu na ich národnosť, svetonázor, politickú príslušnosť a členstvo v iných organizáciách, ktoré bude pomáhať pri skvalitňovaní výchovy, vzdelávania, záujmovej činnosti žiakov, spolupráci s rodinou a vytvárať priaznivé podmienky pre rozvoj ľudskej osobnosti a školy.
Špecifické ciele:
* Profesionálne sa venovať problematike v oblasti vzdelávania.
* Podporovať vydávanie školského časopisu.
* Propagovať a prezentovať školu na verejnosti.
* Podporovať kultúrne, športové a vzdelávacie aktivity.
* Podporovať voľnočasové aktivity žiakov.
* Podporovať kontinuálne vzdelávanie pedagógov.
* Podporovať environmentálne aktivity školy.
* Podporovať a nadväzovať kontakty s inými školami, inštitúciami zaoberajúcimi sa vzdelávaním doma aj v zahraničí.
* Organizovať semináre, prednášky, konferencie, workshopy, stretnutia, životné jubileá, rôzne spoločenské akcie, výstavy, výmenné pobyty, športové podujatia.
* Modernizovať materiálno-technické zabezpečenie školy.
* Skvalitňovať prostredie školy.
* Pripravovať projekty zamerané na podporu vzdelávania, voľnočasových aktivít a skvalitňovania životného prostredia v škole.
Čl. 4
Členstvo v občianskom združení
Členstvo v občianskom združení je dobrovoľné.
Členom môže byť fyzická aj právnická osoba, ktorá súhlasí so stanovami združenia.
Členstvo v občianskom združení vzniká prijatím člena na základe písomnej žiadosti uchádzača o členstvo, a to členskou schôdzou, ako najvyšším orgánom občianskeho združenia.
Prijatie za člena je platné až vtedy, keď člen podpísal Stanovy OZ a zaplatil členský príspevok v sume 2 €.
Čl. 5
Práva členov
* Podieľať sa na činnosti združenia.
* Voliť a byť volený do orgánov občianskeho združenia.
* Obracať sa na orgány občianskeho združenia s námetmi a sťažnosťami a žiadať o stanovisko.
* Byť informovaný o činnosti a o rozhodnutiach orgánov združenia.
* Byť oboznámený s rozpočtom a účtovnou uzávierkou.
* Venovať občianskemu združeniu dar vo forme materiálneho alebo finančného príspevku.
Čl. 6
Povinnosti členov
* Dodržiavať stanovy občianskeho združenia.
* Pomáhať pri plnení cieľov občianskeho združenia a aktívne sa podieľať na jeho práci.
* Podľa svojho svedomia, rozsahu svojich možností a schopností pomáhať orgánom občianskeho združenia.
* Plniť uznesenie orgánov občianskeho združenia.
* Chrániť majetok občianskeho združenia a jeho dobré meno.
* Oznamovať orgánom občianskeho združenia všetky zmeny, pripomienky, návrhy, ktoré súvisia s porušovaním stanov a s nedodržiavaním všeobecne záväzných právnych predpisov súvisiacich s činnosťou občianskeho združenia.
* Platiť členské príspevky.
Čl. 7
Zánik členstva
* Vystúpením – členstvo zaniká dňom doručenia písomného oznámenia člena o vystúpení z občianskeho združenia.
* Úmrtím fyzickej osoby, resp. zánikom právnickej osoby.
* Vyškrtnutím z dôvodu nečinnosti člena.
* Vylúčením, ak člen opätovne a napriek výstrahe porušuje členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov. O vylúčení člena rozhodne predsedníctvo OZ. Návrh na vylúčenie môže podať ktorýkoľvek člen OZ s uvedením dôvodu na vylúčenie. Proti rozhodnutiu o vylúčení má právo podať člen odvolanie v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia prostredníctvom predsedníctva OZ.
* Zánikom OZ.
* Členstvo je neprenosné.
Čl. 8
Nároky pri zániku členstva
Pri zániku členstva budú do 3 mesiacov po ukončení kalendárneho roku vyúčtované a vysporiadané vzájomné nároky.
Čl. 9
Kárne konanie
Predsedníctvo OZ je prvostupňovým orgánom v kárnych konaniach voči členom OZ, ktorí sa dopustili disciplinárneho poklesu v jeho pôsobnosti.
Nesplnenie povinností, prípadne porušenie predpisov a zákonných ustanovení, ako aj stanov OZ a uznesení z členských schôdzí, bude mať za následok disciplinárne pokračovanie OZ podľa charakteru a rozsahu previnenia.
Predsedníctvo OZ môže za nesplnenie povinností, prípadne disciplinárneho poklesu uložiť tieto druhy kárnych opatrení:
* napomenutie s výstrahou,
* písomné pokarhanie predsedníctvom OZ,
* vylúčenie z radov OZ.
* Členská schôdza členov môže rozhodnúť o udelení týchto kárnych opatrení:
* navrhnúť na stíhanie za poklesok – priestupok, porušovanie zákonných ustanovení verejno-právnou cestou,
* vylúčiť člena z radov OZ.
Predsedníctvo OZ a na jeho návrh členská schôdza OZ bude kárne riešiť aj poklesky členov OZ vo verejnom živote, ktoré by ohrozovali dobrú povesť OZ.
Vylúčiť z OZ možno člena, ktorý hrubo, alebo opätovne porušil Stanovy OZ, interné predpisy OZ, alebo si dlhodobo neplní povinnosti voči OZ, alebo konal v rozpore so záujmami OZ.
Rozhodnutie predsedníctva OZ o uložení kárneho opatrenia a rozhodnutie členskej schôdze o odvolaní sa musí vypracovať písomne a musí obsahovať označenie orgánu, ktorý ho vyniesol, deň a miesto vynesenia rozhodnutia, osobné údaje stíhaného, výrok o vine s popisom skutku, a označením predpisu k porušeniu ktorého došlo, presné uvedenie kárneho opatrenia, odôvodnenie so stručným, presným a výstižným popisom skutkového stavu a poučenie o opravnom prostriedku.
Písomné vyhotovenie rozhodnutia o uložení kárneho opatrenia sa zasiela doporučeným listom alebo sa odovzdá osobne proti podpisu stíhanému. Za doručené sa považuje aj rozhodnutie vrátené poštou ako nedoručiteľné, ak nebolo možné stíhaného na uvedenej adrese zistiť, ak stíhaný zmenil svoj pobyt a zmenu adresy nenahlásil OZ a doposlanie nie je možné alebo poštovými podmienkami nie je dovolené, ak písomnosť nebola vyzdvihnutá v určenej lehote alebo stíhaný odmietol zásielku prevziať. Za deň doručenia sa považuje deň vrátenia písomnosti predsedníctvu OZ.
Proti kárnemu opatreniu predsedníctva OZ sa môže stíhaný písomne odvolať do 15 dní od jeho doručenia na členskú schôdzu OZ, alebo ústne do zápisnice po vynesení rozhodnutia. Ak sa stíhaný pri vynesení rozhodnutia odvolania výslovne vzdá, nepodá odvolanie v stanovenej lehote, podané odvolanie predloží späť do zasadnutia členskej schôdze OZ alebo členská schôdza odvolanie zamietne v celom rozsahu nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov OZ, rozhodnutie nadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť. Proti rozhodnutiu členskej schôdze OZ vynesenému v odvolacom konaní sa ďalšie odvolanie nepripúšťa. Odvolanie podané kárne stíhaným členom v stanovenej lehote má odkladný účinok.
Odvolanie prerokuje predsedníctvo OZ na svojom najbližšom zasadnutí. Ak na základe odvolania a dôvodov v ňom uvedených dospeje k názoru, že sú dané predpoklady, aby sa odvolaniu v celom rozsahu vyhovelo, môže v autoremedúre o odvolaní rozhodnúť sám. Ak odvolaniu nevyhovie, musí odvolanie do 15 dní od svojho zasadnutia spolu so svojim stanoviskom k jednotlivým bodom odvolania a kompletným spisovým materiálom odstúpiť členskej schôdzi OZ.
Ak členská schôdza nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov OZ odvolaniu vyhovie z dôvodov, že skutok sa nestal, uvedeným skutkom neboli porušené príslušné predpisy, alebo nie je možné preukázať, že uvedený skutok spáchal obvinený člen OZ, v uznesení členskej schôdze sa uvedie, že konanie proti členovi sa zastavuje. Ak odvolaniu vyhovie len z dôvodu odvolania voči výške uloženého kárneho opatrenia, rozhodnutie zruší a vráti predsedníctvu OZ na nové prvostupňové konanie s tým, aby predsedníctvo uložilo iný druh kárneho opatrenia
Člena nemožno stíhať, ak od spáchania skutku uplynula trojročná premlčacia lehota. Začatím konania a podaním odvolania sa premlčacia lehota prerušuje a začína plynúť nová premlčacia lehota. Konanie sa považuje za začaté dňom, kedy predsedníctvo OZ obdržalo oznámenie o spáchaní skutku. Ak je skutok predmetom trestného alebo priestupkového konania a bez rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní alebo v priestupkovom konaní nemožno rozhodnúť, premlčacia lehota spočíva až do dňa ich právoplatného rozhodnutia a týmto dňom začína plynúť nová premlčacia lehota.
Rozhodnutie súdov alebo orgánov štátnej správy o potrestaní páchateľa trestného činu alebo priestupku nevylučuje kárne stíhanie člena kárnymi orgánmi OZ. Kárne orgány OZ rozhodujú nezávisle od rozhodnutí štátnych orgánov a môžu uložiť kárne opatrenie aj v prípadoch, keď štátne orgány zastavili stíhanie v dôsledku vyhlásenia amnestie alebo nezistili v konaní stíhaného trestný čin alebo priestupok.
Kárne opatrenie je možné vykonať len vtedy, ak rozhodnutie o jeho uložení nadobudlo právoplatnosť. U kárnych opatrení časovo vymedzených začína kárne opatrenie plynúť prvým dňom, kedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.
Čl. 10
Orgány občianskeho združenia
Najvyšší orgán – členská schôdza členov občianskeho združenia.
Výkonný orgán – predsedníctvo.
Štatutárny orgán – predseda občianskeho združenia.
Kontrolný orgán – revízna komisia.
Činnosť členov v orgánoch občianskeho združenia je dobrovoľná.
Najvyšším orgánom občianskeho združenia je členská schôdza utvorená zo všetkých členov občianskeho združenia.
* Rozhoduje o zániku občianskeho združenia zlúčením s iným občianskym združením alebo dobrovoľným rozpustením.
* Schvaľuje stanovy, ich zmeny a doplnky.
* Schvaľuje plán činnosti a výročnú správu.
* Schvaľuje rozpočet a správu o hospodárení.
* Volí a odvoláva členov výkonného orgánu a kontrolný orgán.
* Schvaľuje prijatie nových členov.
* Rozhoduje o odvolaní členov proti rozhodnutiu predsedníctva.
* Uznáša sa o zrušení OZ. Zrušenie OZ je platné vtedy, ak za neho hlasovalo najmenej 2/3 všetkých členov.
Členskú schôdzu členov občianskeho združenia zvoláva predsedníctvo podľa potreby, najmenej však jedenkrát za rok. Na prijatie rozhodnutia je potrebný súhlas väčšiny hlasov prítomných členov. Pri rovnosti hlasov rozhoduje predseda, ako štatutárny zástupca, aby nevznikali neriešiteľné situácie.
Členská schôdza musí byť zvolaná, ak o to požiada písomne 1/3 všetkých členov OZ. Predsedníctvo zvoláva členskú schôdzu najneskôr do 30 dní od doručenia žiadosti.
Výkonným orgánom občianskeho združenia je predsedníctvo, ktoré má 5 členov. Za svoju činnosť zodpovedá členskej schôdzi ako najvyššiemu orgánu občianskeho združenia.
Riadi činnosť združenia v období medzi zasadnutiami najvyššieho orgánu a rozhoduje o záležitostiach, ktoré nie sú vyhradené členskej schôdzi a iným orgánom.
Volí spomedzi seba a odvoláva predsedu a podpresedu.
Zvoláva a obsahovo pripravuje rokovanie najvyššieho orgánu a pripravuje základné materiály na tieto rokovania.
Má právo rozhodovať o realizácií cieľov OZ a výške členského.
Funkčné obdobie predsedníctva je trojročné. Predsedníctvo tvorí predseda OZ, ktorý je súčasne predsedom predsedníctva, podpredseda, finančný hospodár a prípadne ďalší členovia predsedníctva, volení členskou schôdzou. Ak niektorý člen predsedníctva odstúpi zo svojej funkcie, predsedníctvo má právo na jeho miesto zvoliť iného člena združenia. Jeho členstvo v predsedníctve schvaľuje najbližšia členská schôdza. Členstvo je čestná, dobrovoľná a neplatená funkcia a je nezlučiteľná s členstvom v revíznej komisii. Člen predsedníctva má nárok na náhradu výdavkov, ktoré mu pri výkone tejto funkcie vznikli. Zloženie predsedníctva je dodatkom týchto stanov. Predsedníctvo je schopné uznášať sa, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Na prijatie rozhodnutia predsedníctva je potrebný súhlas väčšiny prítomných členov predsedníctva. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu občianskeho združenia. Predsedníctvo zasadá podľa potreby, najmenej však dvakrát do roka.
O záveroch rokovania sa vyhotovuje zápis, predsedníctvo zabezpečuje a kontroluje plnenie uznesení členskej schôdze a podáva jej správy o svojej činnosti a činnosti OZ. Rozhoduje o všetkých záležitostiach OZ, ktoré nie sú zverené členskej schôdzi. Pripravuje rokovania a zvoláva členskú schôdzu. Má právo udeľovať kárne opatrenie.
Štatutárnym orgánom občianskeho združenia je predseda občianskeho združenia. Predseda je oprávnený konať v mene OZ vo všetkých záležitostiach združenia v súlade s uzneseniami členskej schôdze a predsedníctva OZ. Za svoju činnosť je zodpovedný členskej schôdzi. Za jeho neprítomnosti ho zastupuje podpredseda alebo ním poverená osoba z predsedníctva OZ.
Predseda OZ podpisuje písomnosti tak, že k svojmu celému menu pripojí svoj podpis a listinu opatrí pečiatkou združenia. Písomnosti, ktorými OZ preberá záväzky, získava práva alebo disponuje majetkom, podpisuje predseda, počas jeho neprítomnosti podpredseda a jeden člen predsedníctva. Ak ide o písomnosti finančnej povahy, okrem predsedu ich podpisuje aj hospodár.
Kontrolným orgánom občianskeho združenia je revízna komisia. Má troch členov, pri menšom počte členov jedného kontrolóra. Ich funkcia nie je zlučiteľná s členstvom v predsedníctve občianskeho združenia. Členov revíznej komisie volí najvyšší orgán občianskeho združenia na členskej schôdzi. Revízna komisia volí zo svojich členov predsedu komisie. Funkčné obdobie revíznej komisie je trojročné. Revízna komisia za svoju činnosť zodpovedá najvyššiemu orgánu občianskeho združenia. Kontroluje hospodárenie občianskeho združenia, upozorňuje na nedostatky a navrhuje opatrenia na ich odstránenie. Kontroluje aj dodržiavanie stanov a vnútorných predpisov občianskeho združenia. O svojej činnosti predkladá správu najvyššiemu orgánu občianskeho združenia.
Čl. 11
Zvolávanie členskej schôdze a jej program
Členskú schôdzu zvoláva predsedníctvo 15 dní pred uskutočnením členskej schôdze oznámením na internetovej stránke OZ.
Oznámenie musí obsahovať:
* názov a sídlo OZ,
* termín a miesto konania členskej schôdze ,
* návrh programu rokovania členskej schôdze.
Čl. 12
Vedenie rokovania členskej schôdze
Členskú schôdzu vedie predseda, alebo ním poverená osoba. Členovia OZ prítomní na členskej schôdzi sa zapisujú do prezenčnej listiny, v ktorej musí byť uvedené celé meno a jeho podpis.
Členská schôdza zvolí zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisu a osoby poverené sčítaním hlasov. Platnosť prezenčnej listiny potvrdzuje svojím podpisom predsedajúci členskej schôdze a zapisovateľ.
O rokovaní členskej schôdze vypracuje zapisovateľ zápis, ktorý obsahuje:
* názov a sídlo OZ,
* miesto a čas rokovania členskej schôdze,
* meno a podpis predsedajúceho,
* zapisovateľa a overovateľov zápisu a mená osôb poverených sčítaním hlasov,
* rozhodnutia členskej schôdze s uvedením počtu hlasov za a proti a počet nehlasujúcich,
* protesty členov OZ a orgánov OZ.
Predsedajúci je povinný zabezpečiť vyhotovenie zápisu do 5 dní odo dňa rokovania členskej schôdze. Spolu s oznámením o zvolaní členskej schôdze a prezenčnou listinou sú zápisy uchované v archíve OZ po celú dobu jeho činnosti.
Každý člen OZ môže nahliadať do zápisu z členskej schôdze .
Čl. 13
Uznášaniaschopnosť a spôsob rozhodovania členskej schôdze
Členská schôdza je uznášaniaschopná, aj keď nebude prítomná nadpolovičná väčšina členov OZ.
Každý člen OZ má jeden hlas. Hlasovanie je verejné, hlasuje sa zdvihnutím ruky. Ak to vyžaduje 50% prítomných členov, členovia orgánov OZ sa volia tajne hlasovacími lístkami.
Do konca prvého štvrťroku kalendárneho roka sa zvoláva výročná členská schôdza. Uznáša sa o pláne práce, o výročnej správe, o finančnom hospodárení a o revíznej správe, rozhoduje o použití výťažku hospodárenia, volia sa na nej funkcionári združenia, ak uplynie ich funkčné obdobie. Pre jej zvolávanie a vedenie platia ustanovenia ako o členskej schôdzi.
Čl. 14
Zásady hospodárenia
Občianske združenie je samostatnou účtovnou jednotkou, ktorá vedie účtovníctvo v súlade so zákonom o účtovníctve a ďalšími právnymi predpismi. Za správnosť účtovnej evidencie zodpovedá predsedníctvo občianskeho združenia.
Občianske združenie si otvorí samostatný účet vo finančnom ústave, ku ktorému budú zriadené dispozičné práva pre predsedu a hospodára. Oprávnené osoby budú účtovné doklady súvisiace s účtovnou agendou podpisovať spoločne.
Občianske združenie hospodári podľa schváleného rozpočtu, ktorý obsahuje všetky rozpočtové príjmy a výdavky.
Príjmy občianskeho združenia sú najmä:
* Dary od fyzických osôb.
* Dotácie a granty od právnických osôb.
* Štrukturálne a iné fondy.
* Výnosy z majetku občianskeho združenia, t. j. úroky z peňažných vkladov vo finančných ústavoch.
* 2 % podielu z daní fyzických a právnických osôb.
V záujme vytvárania vlastných zdrojov môže občianske združenie vykonávať v doplnkovom rozsahu vo vzťahu k záujmovej činnosti podnikateľskú činnosť, súvisiacu so zabezpečovaním cieľov a poslaním združenia, a v súlade so všeobecne záväznými predpismi a stanovami.
Výdavky občianskeho združenia sú najmä:
Všetky výdavky, ktoré priamo súvisia s cieľmi a činnosťou občianskeho združenia v súlade s týmito stanovami a schváleným rozpočtom.
Rozpočet sa zostavuje a schvaľuje na kalendárny rok. Návrh rozpočtu predkladá na prerokovanie predsedníctvu hospodár občianskeho združenia a predsedníctvo ho po prerokovaní predkladá členskej schôdzi na schválenie najneskôr do konca januára príslušného kalendárneho roka.
Kontrolu čerpania rozpočtu zabezpečuje revízna komisia. Nevyčerpané finančné prostriedky občianskeho združenia v danom kalendárnom roku sa prevádzajú koncom roka na nasledujúce obdobie.
Občianske združenie je povinné vypracovať výročnú správu za uplynulý rok najneskôr do konca marca nasledujúceho roka. Správa bude zverejnená aj na internete www.zshanusovce.edu.sk.
Čl. 15
Zánik občianskeho združenia
O zániku občianskeho združenia zlúčením s iným občianskym združením alebo dobrovoľným rozpustením rozhoduje členská schôdza, ktorá menuje likvidátora. Likvidátor najskôr vyrovná všetky záväzky a pohľadávky a s likvidačným zostatkom naloží podľa rozhodnutia členskej schôdze ako najvyššieho orgánu.
Zánik občianskeho združenia bude oznámený do 15 dní po ukončení likvidácie Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky. Pri likvidácii občianskeho združenia sa primerane postupuje podľa § 70 – 75 Obchodného zákonníka.
Čl. 16
Záverečné ustanovenia
Zmeny, doplňovanie alebo zrušenie ustanovení týchto stanov môžu byť urobené iba na členskej schôdzi OZ dodatkom, alebo zmenou stanov OZ.
Stanovy budú na znak súhlasu podpísané všetkými členmi OZ v origináli, pričom každý člen pre vlastnú kontrolu na požiadanie dostane ich kópiu.
Stanovy nadobúdajú účinnosť dňom registrácie občianskeho združenia na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky.
V Hanušovciach nad Topľou 22.11.2012